2014-05-08

c002-139 Od tęczy do nienawiści. Debata w BarzeStudio z udziałem prezydent Warszawy

c002-139 ,, 2014-05-08
Aldatal44 :⊕:,, Catholic Roman Calendar ✝

http://www.mmwarszawa.pl/480146/2014/5/8/od-teczy-do-nienawisci-debata-w-barzestudio-z-udzialem-prezydent-warszawy?category=news

Od tęczy do nienawiści. Debata w BarzeStudio z udziałem prezydent WarszawyBarStudio, jedna z najmodniejszych ostatnio miejscówek w Warszawie, przyzwyczaja nas do ciekawych spotkań na wysokim poziomie. Tym razem w lewicującym lokalu będzie można posłuchać i porozmawiać o tęczy.

Od tęczy do nienawiści. Debata w BarzeSt...
Autor: archiwum mm


Od tęczy do nienawiści, BarStudio, 8 maja godz. 18

Wydaje się, że temat został już rozjechany na wszystkie możliwe sposoby, nie sposób jednak nie dostrzec tego, że w debacie publicznej brakuje naprawdę pogłębionej analizy zjawiska i zrozumienia genezy tego, dlaczego tęcza jest tak kontrowersyjna.

- Na warszawskim Placu Zbawiciela ponownie stanęła Tęcza, instalacja Julity Wójcik. Wielokrotnie dewastowana i palona stała się katalizatorem lęków, ujawniła pole konfliktu społecznego i toczącą się w Polsce walkę o symbole i język debaty publicznej. Niczym magiczny obiekt, kolorowa instalacja z Pl. Zbawiciela ściągnęła na siebie gniew i oskarżenia o demoralizację dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, a jej spalenie przyniosło wiele kontrowersji – dyskusję o tym, czy i po co ją odbudowywać, pytanie o przeznaczenie publicznych pieniędzy i prawo do decydowania o przestrzeni publicznej - piszą organizatorzy debaty na facebookowej stronie wydarzenia.

O statusie wydarzenia i samej miejscówki świadczy choćby fakt, że w debacie będzie uczestniczyć prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent będzie rozmawiać z autorką projektu, Julitą Wójcik. Panel będzie moderował Piotr Pacewicz z Gazety Wyborczej.

Zobacz też:


Całe wydarzenie będzie trwało ponad 2 godziny, więc nie zabraknie innych gości. Pojawią się między innymi Jakub Janiszewski z radia Tok.Fm., Marta Konarzewska z magazynu "Furia", dominikamin Marcin Lisak, Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego, Aleksander Smolar, prezes fundacji Batorego, czy Agnieszka Graff. Podczas spotkania będą również zaprezentowane wyniki sondażu, w którym respondenci odpowiadali na pytania związane z tęczą.

- Będziemy się zastanawiać jak wojna o Tęczę i inne przejawy mowy nienawiści wpisują się w spory światopoglądowe w Polsce, np. tzw. spór o gender? Jaką pozycję zajmuje tu Kościół katolicki? Jak powinny reagować władze publiczne i organizacje społeczne? Jak z mową nienawiści powinny obchodzić się media – czy to prawda, że żywią się nienawiścią? Jak opisać europejskie tło polskiej nienawiści, czy nasza jest wyjątkowa? Czy mowę nienawiści należy zwalczać? W myśl liberalnej definicji, moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, ale czy mowa nienawiści narusza czyjąś wolność? A może są pożytki z mowy nienawiści? - stwierdzają organizatorzy.

Program debaty


18.00– 18.05
Powitanie przez organizatorów z Fundacji Batorego i Funduszu Mediów

18.05 – 18.10
Warszawiacy o Tęczy: prezentacja wyników sondażu.

18.10 – 18. 45
Panel I. Tęcza: duma i uprzedzenia. Perspektywa polityki i sztuki
Uczestniczą:
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy,
Julita Wójcik, autorka Tęczy.
Rozmowę poprowadzi Piotr Pacewicz.

18.45 – 19.15
Panel II. Wiele miast - jedna nienawiść? Perspektywa III sektora
Z przedstawicielami organizacji pozarządowych o wyrazistych przejawach mowy nienawiści i sposobach jej przeciwdziałania rozmawia Jakub Janiszewski z Radia TOK FM.
Uczestniczą:
Dariusz Paczkowski, Fundacja Klamra (Żywiec),
Joanna Synowiec, Stowarzyszenie NOMADA (Wrocław),
Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł, Teatr TrzyRzecze (Białystok),
Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Fundacja Dialog-Pheniben, Uniwersytet Jagielloński (Kraków).

19.15 -20:00
Panel III. Potępiać czy zrozumieć? Jak bez ognia rozmawiać o mowie nienawiści?
Uczestniczą:
Marta Konarzewska, redaktorka magazynu lesbijsko-feministycznego „Furia",
Marcin Lisak, dominikanin,
Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego,
Aleksander Smolar, politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.
Dyskusję poprowadzi Agnieszka Graff.

Od 20.00
DYSKUSJA

Wstęp na wydarzenie wolny.:⊕:
Odpowiedź narodowca Łukasz Walczak:
http://narodowcy.net/polska/9610-oswiadczenie-lidera-warszawskich-wszechpolakow-w-sprawie-pseudo-debaty-w-pkin


--
Cunrad44 Czterdzieści i Cztery

:⊕:

więcej...
blog: van-Cunrad44.BlogSpot.com
twitter pol: twitter.com/C44SS
www.google.pl/#q=Cunrad44   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz